گزارش انجمن دفاع از حقوق بشر درمورد تشدید اعدام ها در جمهوری اسلامی ایران

فدراسیون انجمن های دفاع از حقوق بشر (FLDH) روز چهارشنبه ۲۹ آوریل نتایج مطالعات خود در مورد میزان و نحوه مجازات در ایران را منتشر کرد. در این زمینه گفته می شود که ایران پس از چین رکورد جهانی اعدام را دارا می باشد.

برطبق گزارش این سازمان درفاصله زمانی سالهای ۲۰۰۰ الی ۲۰۰۸ رقمی بین ۱۵۴۶ تا ۲۰۵۶ نفر در ایران اعدام شده اند. ۴۰ در صد این اعدام ها در دوسال اخیر صورت گرفته و روند فزاینده ای را در سال جاری نشان می دهد. این سازمان متذکرشده است که تنهادر ژانویه امسال ۱۲۰ نفر در ایران اعدام شده اند.

فدراسیون انجمن های دفاع از حقوق بشراعدام در ملاء عام و حتی اعدامهای دسته جمعی را گزارش کرده است . این فدراسیون افزوده است رژیم ایران به تعهدات خود رد مورد حقوق بشر پای بند نیست و درموارد بسیار مرگ و میر و خودکشی های مشکوک در زندانهای ایران دیده شده است .

فدراسیون حقوق بشر گزارش کرده است ، رژیم ایران کنوانسیون حقوق کودکان را تصویب کرده و آن را به رسمیت شناخته است، ولی درهمان حال نوجوانانی را که در هنگام ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده اند، در زندانها نگهداری می کنند تا به سن ۱۸ سالگی برسند و سپس اعدام می نمایند. این نهاد حقوق بشر می افزاید «در سال ۲۰۰۸ هشت مورد گزارش شده است که یکی از آنها به نام بهمن زارع هنگام ارتکاب جرم ۱۵ ساله بوده است. در سال ۲۰۰۷ هم ۱۲ مورد و در طول ۲۰ سال ۴۰ مورد به چشم خورده است».

درمورد سنگسار نیز این نهاد تأکید کرده است علی رغم قولی که رژیم ایران به اوپائیان سپرده بود هنوز سنگسار در ایران ادامه دارد.در همین مورد اشاره ای به نحوه سنگسار گردیده است و ازجمله وجود قوانین سنگسار. فدراسیون شواهد و دلایل خودرا با استناد به قوانین موجود در رژیم جمهوری اسلامی ایران چنین تکمیل کرده استبرای نمونه در قوانین ایران آمده است اگر محکوم مرد است باید تمام بدنش به حالت ایستاده تا سر، و اگر زن است تا سینه در داخل زمین قرار داده شود. سنگ ها نباید نه چندان درشت باشند که با یک یا دو پرتاب سنگ محکوم کشته نشود و نه چندان کوچک که ضربات ناشی از آن کم باشد. در طول یک سال (گذشته) حداقل سه نفر از جمله یک زوج در ایران سنگسار شده اند».

این گزارش هنگامی منتشر شده است که هنوز اعدام جنایتکارانه دختر نوجوان ۱۷ ساله در هنگام ارتکاب جرم، دلارادارابی در زندان رشت صورت نگرفته بود. دلارا دارابی به جرم قتل در سن هفده سالگی ، روزجمعه اول ماه مه در سن بیست سه سالگی در زندان رشت اعدام شده است. عفو بین الملل نیز باردیگر ضمن اعتراض به اعدامها در ایران ، از رژیم جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به اینگونه مجازاتهای هولناک پایان دهند.

روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل به سردی گرائیده است

بدنبال روی کارآمدن بنیامین نتانیاهو از حزب لیکود در اسرائیل ، اتحادیه اروپا همکاری تنگاتنگ و گسترش مناسبات خود با اسرائیل را به از سر گیری مذاکرات صلح وتعهد دولت جدید اسرائیل برای تشکیل یک دولت فلسطینی موکول کرده است. منابع خبری اروپایی خبرداده اند که هم اکنون بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در این مورد اتفاق نظرکامل وجود دارد.

باوجودیکه پس از روی کار آمدن سرکوزی در فرانسه برای مدتی مناسبات فرانسه و اسرائیل بسیار نزدیک شده بود، اما نیاز اقتصادی فرانسه به کشورهای عربی اکنون از گرمی این مناسبات کاسته است.

در این میان جمهوری چک که در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد و از این رو از امتیاز دیپلماتیک برخوردار می باشد، اعلام کرده است که در بهارامسال نشستی با اسرائیلی ها برگزار نخواهد شد.

پس از لغو نشست بهار امسال از سوی جمهوری چک، روز دوشنبه ۲۷ آوریل وزراء امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ گرد هم آمده و متفقا جلسه شورای مشورتی با اسرائیل را به ماه ژوئن آینده موکول کردند. این نشست قرار است چگونگی گسترش روابط اتحادیه اروپا را با اسرائیل مورد بحث و بررسی قرار دهد.

روزنامه فرانسوی لوموند نیز نوشته است ،اتحادیه اروپا با موضع قاطعی که در پیش گرفته است می خواهد اسرائیل را تحت فشار قرار دهد. درخواست دولت اوباما از دولت اسرائیل برای پذیرش راه حل تشکیل دو دولت در اتخاذ این موضع اتحادیه اروپا تاثیر داشته است.

به جز موارد فوق اتحادیه اروپا درنظردارد به دولتمردان اسرائیل تفهیم کند که به روند آبادی سازی پایان دهد و گذرگاه های نوار غزه را برای سهولت در امر رفت وآمد فلسطینی ها باز کنند. خاویر سولانا مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا در این زمینه اظهار داشته است «این یک مجموعه پیش شرط می باشد که قبل از تحکیم و گسترش روابط (فی مابین) مطرح شده است».

چندروستا در منطقه کردستان عراق توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران بمباران شد

روز شنبه دوم ماه مه، چندین روستای کردستان عراق توسط هلی کوپترهای رژیم ایران بمباران شده است . بهانه این تعرض جنایتکارانه به روستاهای بی دفاع ، حضور نیروهای سازمان پژاک ذکر شده است . افراد محلی گزارش کرده اند روستاهای کارا سوزی ، کانی صیف و جوماراسی در منطقه پنجوین هدف هلی کوپترهای ررژیم ایران قرارگرفته اند. جمهوری اسلامی هراز گاهی روستاهای مناطقی از کردستان را که به زغم آنهاپایگاه های پیشمرگه است مورد تعرض وحشیانه قرارمی دهند.

به نظر می رسد این حمله به تلافی عملیات هفته پیش سازمان پژاک است که طی آن درگیری، ده ها نفر از سپاه پاسداران ایران کشته شده اند. خبرگزاری ایسنا تلفات رژیم در مقابله با سازمان پژاک را ۲۶ نفر کشته گزارش کرده است.